increase_capital_co

افزایش سرمایه در شرکت سهامی چیست و چند نوع افزایش سرمایه داریم

شر کت های سهامی

شرکت های سهامی شرکت هایی هستند که از تعدادی سهامدار که در واقع صاحب قسمتی از شرکت هستند تشکیل شده است. این شرکت هامعمولا توسط یک نفر مدیرعامل و هیئت مدیره مدیریت می شوند. گاهی اوقات بنا به تشخیص هیئت مدیره شرکت جهت ارتقا سطح کیفیت یا هر دلیل دیگری نیاز دارد که تامین مالی شود یعنی در واقع پول به شرکت تزریق شود.

افزایش سرمایه در شرکت های سهامی

همان طور که مطرح شد شرکت ها بنا به دلایلی مجبور به افزایش سرمایه می شوند که این افزایش سرمایه در قیمت سهام آن شرکت می‌تواند تاثیرات بسزایی داشته باشد. معمولا شرکت برای افزایش سرمایه باید سهام جدید منتشر کند که خود دارای مواردی هست که درادامه به آن می پردازیم.

انواع روش های افزایش سرمایه

قبل از هرچیز روال افزایش سرمایه را بدانید بهتراست، روال به این شکل است که هیئت مدیره در جلسه خود افزایش سرمایه را با دلایل منطقی تصویب می‌کند و بعد آن را به مجمع عمومی شرکت با حضورسهامداران شرکت می آورد و مورد رای گیری قرار می دهد در صورت تصویب به یکی از روش های زیر این کارصورت می‌گیرد.

از طریق سود انباشته ی شرکت یا همان سود جایزه : هر شرکت حسابی به عنوان حساب سودانباشته دارد که قسمتی از سود شرکت را هرساله در آن واریز می کند و در صورت نیاز شرکت از این محل استفاده می کند.درواقع شرکت از منابع مالی خود برای توسعه یا هرکاردیگری استفاده می کند.چرا به این سهام سهام جایزه هم می گویند ؟ به این دلیل که سهام دار برای سهامی که به او تعلق می گیرد هیچ هزینه ای پرداخت نمی کند. نکته : پس از این افزایش سرمایه درست است که تعدادی سهام به شما تعلق گرفته است اما درصد مالکیت شما در شرکت هیچ تغییری نمی کند چون به همان نسبت قیمت سهام کمتر شده است که در ادامه به فرمول محاسبه قیمت سهام پس از افزایش سرمایه می پردازیم:

sarmayeh-anbashte
فرمول قیمت سهام بعداز افزایش سرمایه از محل سود انباشته

افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی سهام داران : در این روش باید آورده نقدی از سمت سهامداران صورت گیرد و این بدلیل این است که شرکت یا سود انباشته ای ندارد یا قصد استفاده از سود انباشته را ندارد بنابراین شرکت اوراقی تحت عنوان حق تقدم سهام صادر می کند و در اختیار سهامداران فعلی قرار می دهد و سهامداران در مدت زمان مشخص شده برای این پذیره نویسی می توانند یکی از دو کار زیرراانجام دهند :

  • پرداخت مبلغ فوق به شرکت که معادل مبلغ اسمی سهام که همان 1000 ریال است .
  • فروش حق تقدمم به سرمایه گذاران دیگر

نکته مهم : این روند باید در مدت زمان اعلامی توسط شرکت صورت گیرد درغیر این صورت شرکت اقدام به فروش سهم می کند براساس قیمت آخرین روز پذیره نویسی می کند و پس از کسر کردن کارمزد مبلغ را به حساب سهامدار واریز می کند.

در ادامه نحوه ی محاسبه قیمت سهام را مشاهده می کنید :

افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی سهامداران

نکته : مقدار X همان میزان افزایش سرمایه تقسیم بر 100 است.

افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی شرکت : در این روش هیچ پولی رد و بدل نمی شود صرفا دارایی های شرکت (دارایی های ثابت) مجددا مورد بررسی و تجدیدارزیابی قرار می گیرد و پس از این ارزیابی معمولا دارایی شرکت ارزش بیشتری پیدا کرده است و براساس فرمول اصلی حسابداری که برابر است با :

دارایی = بدهی + سرمایه

و برای اینکه بخواهیم این معادله در ترازنامه درست باشد و بدهی ما بیشتر نشده است باید سرمایه شرکت بیشتر شود تا برابر با دارایی شود و هر دو طرف معادله برابر شود بنابراین افزایش سرمایه صورت می گیرد و در همان اندازه که تعداد سهام افزایش پیدا می کند قیمت آن هم کاهش پیدا می کند.

افزایش سرمایه از طریق صرف سهام : این روش با روش اول یکی است اما ما جداگانه آن را توضیح می دهیم . به این طریق است که شرکت سهام خود را بیش از مبلغ اسمی(1000ریال) آن به فروش می رساند و مابه تفاوت مبلغ اسمی و مبلغ فروش رفته را به حساب اندوخته اضاف می کند یا می تواند به سهامداران قدیمی سهام دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید