ipo-stock2

عرضه اولیه سهام چیست ؟ و روش بوک بیلدینگ چگونه است؟

عرضه ی اولیه سهام

دربین سرمایه گذاران بورس یکی از جذاب ترین مسئله ای که وجود دارد عرضه اولیه شرکت ها می باشد . عرضه اولیه شرکت ها همان طور که از اسم آن مشخص است یک شرکت زمانی که برای اولین بار در بورس وارد می شود و قصد فروش سهام خود را به صورت عمومی دارد یعنی در واقع اجازه فروش عمومی را گرفته است پس از بررسی کارشناسان برای سهام شرکت ارزشی در نظر گرفته می شود فرضا 1200 ریال ، شرکت در عرضه اولیه قیمت سهام را نسبت به قیمت واقعی آن کمتر قرار می دهد بعنوان مثال 800 ریال و افراد سهام با قیمت پایین تر از قیمت واقعی آن را خریداری می کنند و طبعا جذابیت این سهام در قیمت پایین آن می باشد.

عرضه اولیه عمومی

عرضه اولیه را با نام اختصاری (IPO(Initial Publice Offering هم می شناسند اما همانطور که بیان شد عرضه های اولیه اکثر قریب به اتفاقشان سود ده هستند یعنی پس از خرید آنها و بعد از گذشت مدتی قیمت سهام افزایش پیدا می کند البته این افزایش به صورت هیجانی است چون تازه این سهام وارد بورس شده است و احتمال دارد حتی سهام به قیمت عرضه اولیه هم برگردد چون طبعا عملکرد شرکت در این مورد دخیل است.

نحوه ی تهیه عرضه اولیه سهام

برای تهیه عرضه اولیه سهام در تاریخ و ساعت که مشخص می شود شما جهت تهیه سهام فوق اقدام می کنید و براساس سقف قیمتی و حداکثر تعداد سهام در این عرضه ی اولیه شرکت می کنید . به صورت کلی روش خرید قبلا به این صورت بود که حراج صورت می گرفت یعنی هرکس در یک ساعت و دقیقه و ثاثیه خاص اقدام به خرید می کرد سهام را مالک می شد یعنی اگر فرضا اینترنت شما از دیگری ضعیف تر بود احتمال اینکه عرضه اولیه را می گرفتید کم بود و خلاصه خیلی روند سخت بود برای عموم که بعد از آن بنا به مشکلات اعلام شده عرضه سهام به صورت بوک بیلدینگ شد.

عرضه سهام به صورت بوک بیلدینگ

در روش بوک بیلدینگ که خیلی راحتتر می باشد شما در یک تاریخ خاص و در ساعت مشخصی فرضا ساعت 10 تا 12 در اکانت خودت مراجعه می کنید و خرید خود را انجام می دهید .

نکات خرید بوک بیلدینگ : در این نوع عرضه معمولا پس از اطلاعیه ای که ازسمت سازمان بورس اعلام می شود کف قیمت و سقف قیمت و حداکثر تعداد سهام وغیره برای هر سرمایه گذار مشخص می شود و سرمایه گذار بر اساس تحلیل خود اقدام میکند و قیمت می دهد . معمولا اکثر سرمایه گذاران سقف قیمت را اعلام می کنند در زیر تصویری از اعلامیه را مشاهده می فرمایید.

Arzeh-avaleye-saham
اطلاعیه عرضه اولیه سهام

همانطور که در تصویر مشخص است آیتم های بسیار مهمی در این اطلاعیه در اختیار کاربران قرار می گیرد . ادامه روند خرید سهام به روش بوک بیلدینگ به این ترتیب است که شما مانند سهام دیگر آن را انتخاب و قیمت خودتون و تعداد سفارشتون(محدود به تعداد اعلامی در اعلامیه) را ثبت می کنید و هسته ی معاملات بورس براساس درخواست های ثبت شده ، تعداد سهام را بین سرمایه گذاران تقسیم می کند یعنی احتمال دارد شما درخواست 150 سهم را داشته باشید اما 80 سهم به شما اختصاص داده شود و البته مبلغ شما به اکانت شما برگشت داده خواهد شد.شما می توانید مقالات مختلفی را در سایت تعلیم در حوزه سرمایه گذاری مطالعه بفرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید