dideban-bazar

دیده بان بازار بورس چیست ؟

همیشه وقتی اسمی از بازار بورس مطرح می شود در ذهن ما یک تابلویی تداهی می شود که تعداد زیادی اعداد و ارقام روی آن وجود دارد که نمایانگر قیت سهام های بازار بورس می باشد و تعدادی افراد هم با عجله به آن نگاه می کنند و کارهایی انجام می دهند و خلاصه کلی هرج و مرج و غیره مانند تصویر زیر :

بورس

بعد از پیدایش و همه گیر شدن اینترنت دنیای بورس هم شکل نوینی به خود گرفت و تابلو بورس به صورت سایتی همه گیر در همه جا دردسترس قرار گرفت یعنی برای دیدن قیمت های آنی سهام دیگر نیازی به مراجعه به کارگزاری یا شرکت بورس نیست و با اینترنت و بررسی سایت مربوط به تابلو می توانید قیمت آنی سهام را چک کنید.

سایت دیده بان بازار بورس

این سایت که از جمله مهمترین و کارآمد ترین سایت ها در حوزه ی بورس اوراق بهادار تهران می باشد کلیه سهام ها را دسته بندی شده و خیلی مرتب به کاربران نشان می دهد و آدرس آن www.tsetmc.com می باشد و به صورت کلی اطلاعات بسیار مهمی در آن وجود دارد که راهگشای سرمایه گذاران بازار بورس می باشد . این سایت توسط شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مدیریت می شود.

قسمتهای مختلف سایت

سایت دیده بان بازار بورس قسمتهای مختلفی دارد که در ادامه به صورت اجمالی قسمت های مختلف آن را معرفی می کنیم ، در تصویر زیر نمایی از سایت را پس از ورود به آن مشاهده می کنید.

دیده بان بازار بورس

در بدو ورود به سایت چیزی که مشاهده می شود و چشم را می گیرد رنگ سبز و قرمز برخی سهام ها می باشد که نشان دهنده افزایش قیمت و کاهش قیمت سهام ها می باشد سهام هایی که کاهش قیمت داشته اند بارنگ قرمز و آنهایی که افزایش قیمت داشته اند بارنگ سبز نشان داده شده اند.

در قسمتی از این صفحه بازار نقدی در یک نگاه را برای ما نشان می دهد که در واقع اطلاعات بسیار مهمی می باشد مانند : وضعیت بازار ،شاخص کل ، شاخص کل (هم وزن) ، ارزش بازار ، اطلاعات قیمت و غیره ودر قسمتی ازاین پنجره شاخص های منتخب را نشان می دهد که در واقع سهام هایی می باشد که بیشترین تاثیر را روی بازار داشته اند و در قسمتی دیگر نماد هایی پربیننده که همان طور که از اسمش مشخص است بیشرین بررسی های روی این نماد ها صورت گرفته است.

در صفحه فوق قسمت بالا مربوط به بازار بورس و قسمت پایین مربوط به بازار فرابورس می باشد که در قسمت پایین هم همان آیتم ها وجود دارد یعنی بازار نقدی فرابورس در یک نگاه و نماد های پربیننده و غیره

در این صفحه سربزگ های بسیار مهم و تاثیر گذاری وجود دارد از جمله : بورس اوارق بهادار تهران که خود شامل تعدادی زیر برگ می باشد ، فرابورس ایران که مانند قبل دارای زیر برگ های مختلف از جمله پیام های ناظر بازار می باشد ، بورس انرژی که مانند قبل زیر برگ های خود را دارد ،شبکه کدال ،صندوق های سرمایه گذاری و بورس کالا که همه دارای زیر برگ مربوط به خود هستند.

دیده بان بازار بورس

با کلیک به روی دیده بان بازار همان طور که در شکل بالا نشان داده شده است وارد صفحه ی تابلوی بورس می شویم که کلیه سهام ها در دسته های مختلف قرار گرفته اند و به صورت آنی خرید و فروش آن نمایش داده می شود که در تصویر زیر نشان داده شده است.

tsetmc-dideban_view
دیده بان بازار بورس

در بالای این صفحه آیتم های بسیار کارآمدی وجود دارد از جمله :

  • خانه : دسترسی به اولین صفحه سایت
  • جستجوی سریع نماد : که باوارد کردن یک نماد اطلاهات آن نشان داده می شود.
  • تنظیم ها : که آیتم های مهمی مانند تنظیم زمان روزرسانی صفحه و غیره را شامل می شود.
  • مرتب سازی : دراین آیتم می توانید صفحه را براساس مثلاً نام مرتب کنید یا بر اساس قیمت دیروز و غیره.
  • قالب نمایش : در این آیتم قالب نمایشی صفحه خود را تعیین می کنید که قالب های گوناگونی می باشد.
  • مشاهده سریع : با انتخاب این آیتم اطلاعات هرنماد که روی آن کلیک کنیم در سمت چپ نمایش داده می شود.
  • فیلتر نویسی : بخش بسیار مهم و کاربردی می باشد که شما می توانید روی سهام مختلف با استفاده از فرمول های محتلف فیلتر قرار دهید.
  • راهنما : راهنمایی قسمت های مختلف سایت دیده بان بازار

منظور از قسمت بالای سایت که توضیح داده شد در تصویر زیر نمایش داده شده است:

دیده بان بازار بورس

نکته ی مهم : روی هرکدام از سهام ها کلیک کنید اطلاعاتی در سربرگ های گوناگون در مورد آن سهام به شما می دهدکه شامل سهامداران EPS ، DPS وغیره می باشد و در زیر این سربرگ ها هم نمودار مربوط به روند پیشرفت روزانه را نمایش می دهد و همچنین در آخر نمایی از سهام های هم گروهی نشان داده می شود که در زیر تصویری از صفحه ی یاد شده نشان داده شده است :

stock-view
بررسی سهام

فایل PDF را می توانید دانلود کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید