MVC chist-taliem-ir


MVC مخفف سه کلمه Model View Controller هست. در واقع MVC بر روی معماری های چند لایه ای جهت جداسازی قسمت های مختلف برنامه به طور دقیق تر جدا کردن بخش ها منطقی برنامه اعم از دیتا ، permission ها ، چک کردن صحت داده ها و.. از لایه Presentation layer یا در واقع همان لایه ای که مستقیما با کاربر نهایی ( End user) در ارتباط است ، قرار می گیرد. پس براساس توضیحات فوق می توانیم هر یک از بخش های معماری MVC یعنی Model و View و controller را به شکل زیر تعریف کنیم :

1)model: در واقع بار اصلی معماری MVC بر عهده این بخش است. این بخش می تواند با داده ها در ارتباط باشد. الزاما منظور از داده حتما ارتباط با پایگاه های داده همچون MSSQL ، Access و .. نیست. حتی منبع داده ها در بخش Model می تواند یک آرایه از اعداد و یا هر چیز دیگری باشد. همچنین Model وظیفه چک کردن داده ها جهت صحت درستی داده ها را هم در بر عهده دارد. (در این زمینه همکاری بیشتری با بخش Controller دارد ) و همینطور وظایف دیگری که در مثال های عملی که در آینده خواهم زد بیشتر آشنا خواهید شد.

2) View : این بخش که در واقع همان بخش Presentation Layer در معماری3 لایه می باشد وظیفه برقراری ارتباط با کاربر نهایی و گرفتن داده از کاربر نهایی و گرفتن داده از کاربر و نماییش داده های آماده با کاربر از طریق برقراری ارتباط با دو بخش دیگر یعنی Model و controller است.

برای دانلود کتاب بر روی لینک کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید