پایگاه دانش تعلیم

header

تعلیم های جدید

مقالات جدید

abshenasii-taliem-ir

اهمیت آب های زیر زمینی

/
آب زیرزمینی آبی است که در زیر سطح زمین ، شکاف ها ،فضاهای خالی را در صخره و رسوبات پر میکنند آب خالصی که بیش از 90% آب آشامیدنی جهان را شامل می شود. از فواید آن می توان به نکته زیر اشاره کرد که تبخیر در آن ها صورت نمی گیرد و آسیب پذیری کمتری نسبت به آب سطحی دارند و از آنها می توان در فصول خشکسالی هم استفاده نمود. در واقع آب از قدیم جز یکی از نیازهای مهم و ضروری بشر بوده و امروزه بدلیل خشک سالی و کمبود آب اهمیت آن بیشتر به چشم می آید چون در نبود آن با مشکلات و فاجعه های زیادی برخورد خواهیم کرد. کمبود آن از یک سو و استفاده روزافزون انسان از سوی دیگربه ویژه مصرف آن در کشاورزی ، شرب صنعت و محیط های طبیعی باعث شده که با دقت و نظارت بالا به مدیریت و نحوه ی صحیح مصرف آب پرداخته شود. یکی دیگر از مسائل مهمی که در آب های زیرزمینی اهمیت بسیار دارد و یک تهدید برای محیط زیست به شمار می آید آلودگی آب های زیرزمینی است که بر اثر فعالیت های انسان در حوزه های صنعت ، کشاورزی و... رخ می دهد. در واقع آلاینده های صنعتی و کشاورزی بسیار سمی و خطرناک هستند که باعث انواع بیماری های خطرناک در انسان و آبزیان می شوند بنابراین حفاظت و نگهداری از این منابع با ارزش بسیار حائز اهمیت است.
masiryabi CIDR-taliem-ir

مسیریابی CIDR

/
در اوایل دهه ی 90 ، مشخص شد که گسترش سریع اینترنت موجب تمام شدن آدرس های IP و انفجار جدول های مسیریابی خواهد شد. مهم ترین دلیل اتمام آدرس ، کاربرد افراطی آدرس های دسته B بود ، بسیاری از سازمان ها از آدرس کلاس B استفاده می کردند در حالی که تنها تعداد اندکی میزبان داشتند ،بنابراین فضای آدرس میزبان را بدون استفاده رها می کردند. انفجار جدول مسیریابی به دلیل این حقیقت بود که مسیریاب ، تمامی آدرس های کل شبکه های ثبت شده را نگاه می دارد.
rahhaye dafn zobale-taliem-ir

راه های دفن پسماند

/
امروزه افزایش جمعیت و توسعه صنعت باعث شده تا میزان مصرفی کالاها افرایش شدیدی پیدا کند و همین موضوع باعث افزایش میزان و تنوع پسماندهای تولیدی می شود. در کل به مواد جامد ، مایع و گاز که بعد از استفاده دیگر کارایی ندارند و دور ریخته می شوند پسماند می گویند که در این جا به مبحث محل دفع آن ها می پردازیم. در واقع از کودکی به تمیز نگه داشتن اطرافمان این جمله را شنیده ایم که شهر ما خانه ی ماست! که در تمیز بودن آن کوشا باشیم این بدلیلی است که این پسماندها هم باعث کثیفی شهر می شوند و دیر جذب می شوند و هم بدلیل کثیف بودن موجب بیماری های خطرناکی می شوند. در واقع می توان پسماندها را 6 گروه تقسیم کرد :1) شهری 2) صنعتی 3) بیمارستانی 4) خطرناک 5) الکترونیکی 6) فضایی.
khadamat nerkh bit-taliem-ir

خدمات نرخ بیت در دسترس ABR

/
بطورکلی خدمات نرخ بیت در دسترس ، یک مکانیزم مبتنی بر بازخورد است که به موجب آن، وسیله ی فرستنده ی انتهایی می تواند در مدت زمانی که شبکه دچار اختلال می شود ، تعداد بسته بیشتری را ارسال کند. در زمان راه اندازی اتصال ، وسیله فرستنده انتهایی ، درخواستی به منظور دریافت حداقل نرخ سلول (MCR) را ارائه کند. همچنین ، وسیله ی فرستنده انتهایی می تواند حداکثر نرخ سلول(PCR) را نیز مشخص می کند. بدین ترتیب شبکه در صورتی اتصال جدید را قبول می کند که بتواند مقدار MCR درخواست شده را برآورده کند ( توجه داشته باشید ممکن است مقدار MCR برابر با 0 باشد). اگر شبکه دارای ظرفیت کمی باشد ، در این صورت نرخ ارسال منبع از مقدار MCR درخواست شده تجاوز می کند.
mazayaye bors-taliem-ir

مزایای بورس و سرمایه گذاری

/
بورس چیست؟ چه کارایی در موفقیت افراد جامعه دارد؟ می توان گفت کلمه ی بورس ( Bourse ) ریشه ی فرانسوی دارد و به معنای کیف پول می باشد. یک بازار رسمی و سازمان‌ یافتهٔ سرمایه است که قیمت گذاری و خرید و فروش کالا و اوراق بهادر در آن براساس عرضه و تقاضا و با قوانین و ضوابط معینی انجام می شود. در واقع می‌تواند به بازارهای زیادی اطلاق شود، مانند بورس پوشاک، بورس طلا و جواهر یا بورس لوازم کامپیوتر.
stock-org

تاریخچه بورس

/
در اوایل قرن چهاردهم تعدادی از صرافان شهر بروژ بلژیک در مقابل خانه ی…
mohzalat hashiye neshini-taliem-ir

معضلات حاشیه نشینی

/
امروزه مهاجرت یکی از علت های اصلی حاشیه نشینی محسوب می شود که خود باعث پیامد و آثار مختلفی می تواند شود.در واقع در زبان فارسی حاشیه نشین به معنی زاغه نشینی ، آلونک نشینی ، جاهایی که ساخت های غیراستانداردی دارند و از خیلی خدمات شهری از جمله آب ، برق و گاز محروم هستند. میتوان گفت آن افراد مهاجر بیشتر افراد روستایی هستند که به دلایل مختلف در زیستگاهشان به حاشیه نشینی روی آورده اند.( سیل ، زلزله، تغییرشغل و..).
moshakhasat atm-taliem-ir

مشخصات انتقال صوت برروی ATM

/
ATM فناوری است که برای انتقال صوت از طریق بسته مناسب است، زیرا می تواندتاخیر انتها به انتها را در که یک پارامتر ضروری در QOS برای تحویل صداست تضمین نماید و همچنین به خوبی در ستون فقرات و شبکه های دسترسی ، نظیر شبکه های دسترسی مبتنی بر ADSL برقرار شده است.